State Participants

Year Name N2 N3 N4 Event Record Notes
1924 Edward Kiewel Half Mile
1924 Lyle Francis Quarter Mile
1924 Andrew Geer 100 Yd Dash
1924 Andrew Geer 220 yd Dash
1935 Don Jackson 110 High Hurdles
1935 Bill Spence 220 Low Hurdles
1935 Bill Spence Pole Vault
1938 Lawrence Johnson High Jump
1938 Floyd Spence Pole Vault
1939 Bill Erickson 220 yd Dash
1939 Dexter Krogman 440 yd Dash
1940 Bill Erickson 100 Yd Dash
1940 Bill Erickson 220 yd Dash
1940 Bill Erickson Broad Jump
1940 James Rude Pole Vault
1940 Ray Horge Pole Vault
1940 Owen Albertson 100 Yd Dash
1941 Bill Erickson 100 Yd Dash
1941 Bill Erickson 220 yd Dash
1941 Bill Erickson Broad Jump
1942 Bill Erickson 100 Yd Dash
1942 Bill Erickson 220 yd Dash
1942 Bill Erickson Don Mortenson Bill Reynolds Gerald Ziebeck Relay
1944 Toddy Johnson Pole Vault
1944 Richard Sprague Discus
1944 Gerald Ziebeck Broad Jump
1946 R. Knudson Discus
1947 John Lavely Mile
1947 Don Wheelhouse Pole Vault
1947 Bill Youngquist Bill Brustad Ervin Pilger Milo Hafterson ?
1950 Don Bennett Pole Vault
1951 George Ramberg High Jump 5th State
1951 Don Anderson Pole Vault
1952 George Ramberg Low Hurdles Region 8 Record
1955 Ralph Svedahl Pole Vault Placed
1956 Pepper Lysaker High Hurdles
1957 Pepper Lysaker ?
1957 Tim Coop ?
1958 Cliff Svedahl Pole Vault
1958 Bill Taylor High Jump
1959 Bill Taylor High Jump 5'11" State Champion
1962 Mark Stephens Roger Moe Charley Hannah Ron Carpenter Mile Relay 03:38.6 Set Region 8 Record
1966 Ron Mutcher High Jump
1966 David Lysaker 220 yd Dash
1969 Wayne Wagner Low Hurdles
1970 Lonn Kiel 440 yd Dash
1971 Gary Wagner Low Hurdles
1971 Gary Wagner Long Jump
1971 Todd Peterson Mile
1972 Len Devos Shot Put 50'3"
1972 Jon Burkhardt 100 Yd Dash
1972 Todd Peterson Half Mile 1:58.9 Region Record
1972 Gary Wagner High Hurdles Region Champion
1972 Gary Wagner Low Hurdles Region Champion
1973 Robert Ranum Mike Ranum Nathan Hanson Joe Meyer Mile Relay Region Champion
1973 Robert Ranum 440 Yd Dash
1973 Nathan Hanson 880 Yd Dash Region Champion
1973 Len Devos Discus 145'4" Region Record & Region Champion
1973 Len Devos Shot Put 53'9.5" Region Champion
1973 Jon Burkhardt 100 Yd Dash Region Champion
1973 Jon Burkhardt 220 Yd Dash
1973 Doug Laniel Two Mile Region Champion
1974 Don Moore 100 Yd Dash 10.0 State Champion
1974 Don Moore 220 yd Dash 22.3 State Champion
1974 Jon Burkhardt 220 yd Dash 22.6 2nd State
1974 Robert Ranum 440 yd Dash Region Champion
1974 Mike Ranum 440 yd Dash
1974 Nathan Hanson 880 yd Run 1:56.7 State Champion
1974 Robin Larson Mile
1974 Tom Longtin Long Jump
1974 Len Devos Shot Put 54'6.5" 3rd State
1974 Len Devos Discus 149'11" 3rd State
1974 Don Moore Jon Burkhardt Jeff Radi Jeff Potter 880 yd Relay 1:31.5 State Champion
1974 Mike Ranum Robert Ranum Nathan Hanson Jon Burkhardt Mile Relay 3:26.9 State Champion
1975 Jeff Potter Kevin Thiel Shane Sperling Robert Ranum Sprint Medley 03:44.0 Class A Record
1975 Mike Ranum Jeff Potter Shane Sperling Kevin Thiel 880 yd Relay
1975 Mike Ranum Jeff Potter Shane Sperling Robert Ranum Mile Relay
1975 Tom Longtin Long Jump
1975 Andy Schnabel Two Mile
1975 Greg Langehaug High Hurdles
1975 Mike Ranum 220 yd Dash
1975 Robert Ranum 440 Yd Dash
1976 Robert Ranum Mickey Kaiser Steve Kirchoffner Shane Sperling 880 Relay
1988 Jason Boucher 200m Run
1988 Todd Miner Shot Put
1989 Mike Biermaier 300 Hurdles 4th State
1989 Mike Biermaier Todd Miner Ryan Schultz Keith Wendorf 4 x 100 Relay 3rd State
1990 Andy Oman Pole Vault
1992 Mark Lindgren 3200m Run
1993 Pat Wolfe Shot Put
1993 Mark Lindgren 3200m Run
1993 Brooks Royal High Jump
1994 Chris Chandler Pole Vault Tie 6th Place
1995 Marcus Stomberg 3200m Run DNP
1995 Brooks Royal High Jump 4-way tie 8th Place
1995 Kevin Blackburn 400m Run 2nd Place
1995 Matt Wallace Pole Vault 7th Place
1995 Chris Chandler Pole Vault State Champion
1998 Ben Feiro 110m Hurdles
1998 Zach Mosher Triple Jump
2002 Alonzo Jalan ?
2003 Vince Gonzales Shot Put
2003 Kenley Wahlin ?
2003 Lee Sims ?
2004 Lee Sims 800m Run
2006 Josh Thomas 100m Run
2007 Josh Thomas Long Jump
2007 Mike Schoeneberger 110m Hurdles
2007 Mariano Portillo 3200m Run
2008 Mike Schoeneberger 110m Hurdles
2008 Mariano Portillo 3200m Run
2008 Javier Portillo 3200m Run
2010 Dan Mykleseth 800m Run
2012 Blake Breken 100m Run
2012 Jacob Egeland Brandt Delage Brett Delage Blake Brekken 4 x 100 Relay
2012 Jacob Egeland Brandt Delage Brett Delage Blake Brekken 4 x 200 Relay
2013 Brandt Delage 400m Dash
2013 Jacob Egeland Brandt Delage Blake Bergeron Blake Brekken 4 x 100 Relay
2014 Emmanuel McCullough Shot Put
2015 Brandt Delage 400m DNP
2015 Patrick Deng Mason Wang Cade Salentine Brandt Delage 4 x 200 Relay DNP
2016 Patrick Deng Mason Wang Cade Salentine Elias Walski 4 x 200 Relay DNP
2016 Patrick Deng Mason Wang Cade Salentine Elias Walski 4 x 100 Relay DNP
2016 Jaden Lubarski Anthony Borges Colton Weiland Lukas Meier 4 x 800 Relay DNP
2017 Mason Wang 100m Run DNP
2017 Mason Wang 200m Run DNP
2017 Cade Salentine 300m Hurdles DNP
2018 Mason Wang       100m Run   DNP
2018  Lukas Meier       Pole Vault   DNP
2019  Noel Kiel       100m Dash   DNP
2019 Noel Kiel       200m Dash   DNP
Website by SchoolMessenger Presence. © 2019 Intrado Corporation. All rights reserved.